Ars Arthro Biyoteknoloji A.Ş. 2005 yılında Almanya’dan teknoloji transferi ile Ankara Bilkent Cyberpark’ta Türkiye’nin ilk özel sektör biyoteknoloji laboratuvarı olarak kurulmuştur. Ana faaliyet alanı biyoteknoloji ve doku mühendisliği olup son derece gelişmiş bir Ar-Ge laboratuvarına sahip olma özelliğindedir. Firma araştırma geliştirme dışında özellikle ilaç ve tıbbi cihaz firmalarına hem Ar-Ge desteği hem de üretim yapmaktadır. Bu amaçla nitelikli Ar-Ge personeli yetiştirme ve istihdam etmenin önemini temel alarak çalışmalarını bu misyonda sürdürmektedir. Türkiye’deki en iyi üniversitelerin mezunlarından oluşan vizyoner çekirdek ekip, çalışmalarını uzun yıllardır birlikte sürdürmekte olup geliştirilen yeni Üniversite Sanayi işbirliği projelerinin desteği ile sürekli büyümektedir.

Ars Arthro Biyoteknoloji Bilkent Üniversitesi Cyberpark’ta başlattığı çalışmalarını daha sonra büyüterek kapsamlı bir laboratuvar ve üretim merkezi haline getirmiş ve ardından daha büyük ve TS EN ISO13485 şartlarına haiz ve GMP koşullarına uygun yeni bir alana taşımıştır. Ars Arthro Biyoteknoloji’nin başlangıçtaki faaliyet alanı, doku mühendisliği (kıkırdak dokusu, fibroblast dolgu malzemesi), biyomalzemelerin tasarımları ile estetik ve tedavi amaçlı kök hücre uygulamalarıdır. Bu çalışmaların yanı sıra patentli kronik yara bakım ürünlerinin geliştirilmesi ve üretimi çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle Türkiye’nin zengin etnobotanik geleneksel bilgi birikimini değerlendirerek sağlıklı ve hijyenik bitkisel kökenli ürünler geliştirilmesi ve pazarlanması konularında faaliyet alanı genişletilmiş olup halen araştırma çalışmaları ile üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Ars Arthro Biyoteknoloji’nin kurulma amacı Biyoteknoloji alanında araştırma ve geliştirme projelerinin bir sonucu olarak yeni ürünler üretmektir. Şirket, bu yenilikçi ürünleri Üniversite Sanayi İşbirliği çerçevesinde bilimsel olarak yeni ve ticarileştirmeye uygun formatta geliştirme ve projeleri gerçekleştirme misyonunu önemle devam ettirmektedir. Ars Arthro, TÜBİTAK, KOSGEB ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen çeşitli bilimsel projeleri başarı ile tamamlamış ve çok sayıda yeni ürün geliştirmiştir.

Bu misyonu, bilim ve teknolojinin ışığında ülkemizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini temel alarak kurulduğu gündeki kadar güçlü bir kararlılıkla ve aynı heyecanla devam ettirmektedir.

Ars Arthro Web Sitesi »